Urheilugaalassa palkitut 2010-2020

Urheilugaalassa palkitut 2010-2020

Vuoden urheilija

Petteri Lax 2010
Petri Vehanen ja Janne Niskala              2011
Leo-Pekka Tähti 2012
Matti Mattson 2013
Toni Vilander 2014
Amanda Kotaja 2015
Leo-Pekka Tähti 2016
Leo-Pekka Tähti 2017
Leo-Pekka Tähti 2018
Amanda Kotaja 2019
Aaron Kangas 2020

Satakuntalainen urheilu-ura

Matti Alamäki, autourheilu 2015
Jyri Kjäll, nyrkkeilu 2015
Joni Nyman, nyrkkeily 2016
Erik Hämäläinen, jääkiekko 2016
Heli Krogell o.s. Jukkola, suunnistus                          2017
Harri Eloranta, ampumahiihto 2017
Sari Marjamäki o.s. Fisk, jääkiekko 2017
Maarit Lepomäki, ammunta 2018
Antti-Pekka Lax, keilailu 2018
Kalevi Lahdenranta, painonnosto, voimanosto 2019
Kati Venäläinen o.s. Sundqvist, hiihto 2019
Risto Tuominen, pesäpallo 2019
Timo Oksanen, jääpallo 2020
Janne Väkiparta, jääpallo 2020
Jarno Väkiparta, jääpallo 2020

Vuoden valmentaja

Kari-Pekka Lax                                        2010
Veli Koota 2011
Juha Flinck 2012
Karri Kivi 2013
Karri Kivi 2014
Anssi Kaltevo 2015
Juha Flinck 2016
Sami Kurttila 2017
Juha Flinck 2018
Kai Keinänen 2019
Jarmo Kangas 2020

Vuoden Joukkue

Pesäkarhut 2010
Rauman Lukko, jääkiekko 2011
Vammalan Lentopallo 2012
Porin Ässät 2013
Vammalan Lentopallo 2014
Pori Giants 2015
Porin Moottorikerho / Speedway             2016
VaLePa 2017
Jämin Jänne 2018
Jämin Jänne 2019
Rauman Lukko miesten liiga-joukkue 2020

Vuoden urheiluseura

Euran Raiku ry 2010
Säkylän Urheilijat 2011
Porin Naisvoimistelijat 2012
Rauman Lukko ry 2014
Segelföreningen i Björneborg               2015
Lauttakylän Luja ry 2016
Porin Golfkerho 2017
Porin Pesäkarhut ry 2018
Pallo-Iirot ry 2019

Vuoden Tähtiseura

FC Jazz juniorit ry 2016
Huittisten Voimistelu ja Liikunta ry            2017
Pallo-Iirot ry 2018
Rauman Naisvoimistelijat ry 2019

Vuoden läpimurto

Lotta Lepistö 2015
Elina Gustafsson                                      2016
Juho Valtanen 2017
Titta Keinänen 2018
Oliwer Kaski, Juho Lammikko, Niko Ojamäki 2019
Eero Ahola 2020

Elämänura

Kaarlo Kangasniemi           2010
Kyösti Laasonen 2011
Veli-Pekka Ketola                                2012
Jouni Grönman 2013
Mauri Röppänen 2014
Lasse Silver 2015
Teppo Rastio 2016
Jukka Laaksonen 2017
Toini Pöysti 2018
Lasse Heikkilä 2019
Matti "Mölli" Keinonen 2020

Vuoden Urheiluteko

Yyteri Beach futis 2010
Kankaanpään Maila pesisbuumi 2011
Kuninkaanhaan koulu 2012
Tony Ranta 2013
Porin Kamppailukeskus 2014
Rauman Purjehdusseura, MM – regatta 2015
Lotta Lepistö 2016
Liisa Lilja 2017
Susanna Tapani ja Eveliina Suonpää 2018
Sanna Pasanen 2019
Suunnistuksen SM-kilpailut Siikaisissa 2020

Urheiluvaikuttaja

Porin Urheilulukio 2010
Seppo Välimäki 2011
Päivi Pessi-Järvenpää 2012
Satakuntalainen erotuomaritoiminta    2013
Pekka Wallenius 2014
Leo-Pekka Tähti 2015
Kai Keinänen 2016
Rauno Mokka 2017
Kimmo Rinne 2018
Asko Uurasjärvi 2019
Kaija Savunen 2020

Jokeripalkinto

Juho Kurki 2013
Janina Mäkinen 2014
Mikko Salo 2015
Jari Levonen 2016
Pallosalamat, Musa                                  2017
Henna Blomroos 2018
Juha Lahdenranta 2019
Heikki Lähdekorpi 2020

Vuoden urheilumarkkinointiteko

Fera 2014
Kalevan Kisat Porissa                             2015
LP Vampula ja Valepa 2016
Pitsiturnaus 2017
SM -nyrkkeilyt Porissa 2018
   

Kunta - Seura - Koulu yhteistyö

Rauman seuraparlamentti                         2017
Ulvilan kaupunki ja seurat 2019

Urheilukulttuurin edistäjät

Raumalaiskiekkoilun Tuki ry                2010
Kari Mankonen 2011
Rauman Boja 2012
Harri Laiho ja Juha Luotola 2013
Tapio Neva 2014
HC Ässät oy  2015
Pallo-Iirot ry 2016
Pesäkarhut 2017
Liiga Alumni ry 2018
Karhuviesti 2019
Flikkatte Vitone -tapahtuma 2020

Vuoden nuori urheilija

Nooralotta Neziri 2011
Matti Mattson 2012
Amanda Kotaja 2013
Heikki Lähdekorpi                                    2014
Jere Heino 2015
Aleksi Saarela 2016
Julia Valtanen 2017
Jesperi Kotkaniemi 2018
Ville Heinola 2019
Fanny Lamminen 2020

Vuoden akatemiaurheilija

Matti Mattson 2013
Helena Kuusisto 2014
Helena Kuusisto 2015
Eero Ahola 2016
Jesperi Kotkaniemi                                  2017
Fanny Lamminen 2018
Fanny Lamminen 2019
Oskari Lahtinen 2020

Satakunnan urheilugaalan erikoispalkinto

Jonne Koski                                              2015
Eero Mäenpää 2015
Pertti Ahomäki   2016
Hero Mali 2016
Matti Kero 2016
Jouko Färd 2017
Tapio Saarni 2018
Timo Stenfors 2019
Seppo Hurme 2020

Satakuntalainen liikuttajakunta

Karvian kunta                                            2017
Huittisten kaupunki 2018
Rauman kaupunki 2019

Vuoden työyhteisöliikuttaja

Satakunnan Sairaanhoitopiiri                   2014
Eurajoen kunta 2015
Lähitapiola Satakunta 2016
Satakunnan Osuuskauppa                          2017
Ulvilan kaupungin varhaiskasvatus 2019

LiikUn vuoden kouluttaja

Kari Tuominen                                          2014
Sanna Taimi 2016
Susanne Kokko 2018

Pitkis-Sport

Krista Tuomisto                                        2017
Toni Laine 2018